Powiarowe Centrum Pomocy Rodzinie w Myszkowie

O nasKontakt

 

 

 

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Myszkowie od 01.09.2022 r., do 30.06.2023 r.,     realizowało projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich „Razem lepiej” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014 - 2020 w ramach Osi Priorytetowej IX Włączenie społeczne, Działanie 9.2 Dostępne i efektywne usługi społeczne i zdrowotne Poddziałanie 9.2.5. Rozwój usług społecznych.

Celem projektu było wsparcie rodzin zastępczych funkcjonujących na terenie Powiatu Myszkowskiego, pozyskanie kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej oraz wsparcie rodziców biologicznych dzieci przebywających    w pieczy zastępczej.

W okresie realizacji Projektu 16 rodzin zastępczych wraz z wychowankami przebywającymi w pieczy zastępczej mogli skorzystać z terapii psychologicznej, zorganizowano również dla nich zajęcia w ramach grupy wsparcia. Podczas których dzieci miały zapewnioną opiekę, tak by opiekunowie mogli wspólnie wymieniać się własnymi doświadczeniami, problemami.

Uczestnicy Projektu skorzystali również z poradnictwa prawnego.

10 wychowanków - dzieci przebywające w pieczy zastępczej zostały skierowane na badania w Centrum Ventura – Diagnoza i Terapia w Chorzowie pod kątem diagnostyki zespołu FAS.

W ramach Projektu w dniu 13.12.2022 r. odbyła się uroczysta wigilia, w której uczestniczyły wszystkie rodziny zastępcze wraz z dziećmi umieszczonymi w pieczy zastępczej. Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie      w Myszkowie złożyła wszystkim obecnym życzenia z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Po wspólnym posiłku każda rodzina otrzymała upominek.

Ponadto dla rodzin zastępczych wraz z dziećmi umieszczonymi w pieczy zastępczej oraz dzieci biologicznych w dniach 30.04-07.05.2023 r. został zorganizowany wyjazd wakacyjny do Ośrodka Wczasowego „Adria” w Rewalu. Organizator zapewnił wsparcie psychologa, który podczas pobytu prowadz warsztaty. Celem warsztatów było zaobserwowanie mechanizmów występujących w rodzinach, tego jakie role przyjmują w sytuacjach nieformalnych oraz omówienie tych sytuacji. Dzieci miały możliwość rozmowy na tematy związane z rodziną, a także poznania zagadnień związanych z wzajemną akceptacją, szukaniem swojego miejsca w rodzinie, czy też różnorodności rodzin. Uczestnicy wzięli udział w zajęciach z arteterapii. W dniu 03.05.2023 r. została zorganizowana wycieczka dla wszystkich uczestników do Parku Rozrywki „Dziki Zachód” w Zieleniewie. Następnie uczestnicy przejechali do Kołobrzegu gdzie, wszyscy zwiedzili Miasto Myszy i zorganizowali sobie czas wolny według własnych upodobań.

Ponadto rodziny zastępcze wzięły udział w szkoleniach o tematyce t.j.

- w dniu 28.11.2022r., szkolenie pt. „Czym jest i czym nie jest FAS? Wspieranie rozwoju dzieci z FAS.” Podczas szkolenia poruszane były zagadnienia dotyczące rozszerzenia wiedzy na temat prawidłowej diagnostyki i jej zastosowania w życiu codziennym, szczególnych potrzeb opiekuńczych i edukacyjnych dzieci chorych na FASD, praktycznej i szeroko pojętej wiedzy o FASD.

- w dniu 22.02.2023r. szkolenie o tematyce „Rozwój emocjonalny i społeczny dzieci w opiece zastępczej. Adolescencja i zaburzenia wtórne”. Program szkolenia obejmował zakres informacji dotyczących rozwoju emocjonalnego i społecznego dzieci w opiece zastępczej. Omówiono również proces adolescencji oraz zaburzenia wtórne.

- w dniach 17-19.03.2023 r. szkolenie wyjazdowe dla opiekunów z tematyki przeciwdziałania wypaleniu zawodowemu. Podczas którego rodziny wymieniły się doświadczeniami, a także odpoczęły od codziennych problemów. Wspólnie szukali rozwiązań sytuacji trudnych i problemowych.

- w dniu 25.05.2023 r. szkolenie o tematyce „Trudności wychowawcze u dzieci po doświadczeniu traumy. Autonomiczny układ nerwowy – możliwości regulacji”. Szkolenie odbyło się w Pizzeri „Capri” w Myszkowie. Szkolenie miało na celu przygotowanie rodzin zastępczych na pracę z dzieckiem przeżywającym traumę, pozwoliło poznać różne style wychowania, z omówieniem mocnych i słabych stron każdego.

Podczas realizacji Projektu w dniu 01.06.2023 r. zorganizowano Piknik dla wszystkich rodzin zastępczych z Okazji Dnia Rodzicielstwa Zastępczego połączony z Dniem Dziecka. Była to okazja do podziękowań dla rodzin zastępczych za trud i pracę, którą na co dzień wkładają w opiekę nad dziećmi.

Dla osób starających się o pozostanie rodziną zastępczą zorganizowano w dniach 14.04-16.04.2023 r. oraz 21.04-23.04.2023 r.  szkolenie do pełnienia funkcji niezawodowej rodziny zastępczej oraz  na stanowisko dyrektora placówki opiekuńczo – wychowawczej typu rodzinnego. Szkolenie przeprowadzili trenerzy z Fundacji Rodzina Plus z siedzibą w Krakowie. Kandydaci otrzymali profesjonalną wiedzę i umiejętności dotyczące wspierania dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej, byli również zobowiązani do odbycia 10 godzinnej praktyki w zawodowych rodzinach zastępczych z terenu naszego powiatu lub w placówce opiekuńczo wychowawczej typu rodzinnego. Przedstawiciele Fundacji wykazali się profesjonalizmem wywiązując się z powierzonego im zadania. Kandydaci również korzystali ze spotkań z psychologiem przez cały okres realizacji Projektu.

Ponadto w dniu w dniu 25.04.2023 r. odbyło się spotkanie kandydatów do pełnienia funkcji niezawodowej rodziny zastępczej oraz kandydatów na stanowisko dyrektora placówki opiekuńczo – wychowawczej typu rodzinnego z zawodowymi rodzinami zastępczymi. W trakcie spotkania zawodowe rodziny zastępcze opowiadały o swoim codziennym funkcjonowaniu, potrzebach jakie należy zapewnić dzieciom w pieczy zastępczej, a także o problemach z jakimi musieli się zmierzyć. Kandydaci otrzymali wyczerpujące odpowiedzi na każde nurtujące ich pytania. 

Następnie w dniach 17-18.06.2023 r. odbyło się szkolenie wyjazdowe o tematyce „Radzenie sobie ze stratą u dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej, przeżywających lęk izolacyjny oraz radzenia sobie z własnymi emocjami”. W szkoleniu brali udział kandydaci przeszkoleni na rodziny zastępcze niezawodowe wraz z dziećmi oraz Dyrektor Placówki opiekuńczo – wychowawczej typu rodzinnego. Szkolenie odbyło się w formie wyjazdowej w Ośrodku Wypoczynkowym „Staszelówka” w miejscowości Ząb. Szkolenie miało na celu przygotowanie opiekunów do pracy z dzieckiem przezywającym lęk izolacyjny oraz dać narzędzia do poradzenia sobie ze stratą u dzieci umieszczanych w pieczy zastępczej.  Pozwoliło uczestnikom zapoznać się z mechanizmem straty oraz etapami jej przeżywania. Tematem zajęć było również, omówienie znaczenia więzi emocjonalnych rodzica z dzieckiem umieszczanym w pieczy. Uczestnicy zostali uświadomieni jak ważną rolę w rozwoju dziecka odgrywa wzorzec wyniesiony z domu i narzucona mu tam rola i jak w związku z tym wykonując swoją pracę mogą wpływać na ich prawidłowy rozwój.

Do udział w Projekcie zakwalifikowano również 10 rodziców biologicznych dzieci przebywających w pieczy zastępczej. Zaoferowano im pomoc w postaci terapii psychologicznej, terapii uzależnień oraz spotkań z prawnikiem.

W ramach wzmocnienia oraz podniesienia kompetencji zorganizowano również następujące szkolenia:

- w dniach 29.11.2022r., 06.12.2022r i 15.12.2022r - warsztaty z dysponowania budżetem. Podczas warsztatów uczestnicy poznawali zasady planowania budżetu, omawiali wydatki jakie są ponoszone w gospodarstwie domowym, sposoby oszczędzania oraz mieli również okazję tworzenia symulacji swoich budżetów domowych.

- w dniach 02.04.2023r. – 04.06.2023r. zrealizowano zajęcia -Trening umiejętności wychowawczych. Zajęcia miały formę warsztatową, gdzie uczestnicy mieli przekazywaną zarówno wiedzę teoretyczną jak i poprzez ćwiczenia i pracę w grupach mogli doskonalić omawiane kwestie.

- następnie odbyły się warsztaty z potrzeb dziecka i sposobów ich zaspokajania, które miały charakter wyjazdowy i odbyły się w terminie 19-21.05.2023r. w Domu Wczasowym Beskidy w Wiśle. Zajęcia miały formę zarówno wykładową jak i warsztatową. Głównymi zagadnieniami były wspomaganie rozwoju kompetencji wychowawczych rodziców przez naukę budowania więzi emocjonalnych z własnym dzieckiem, rozpoznawanie naukę konstruktywnego zaspokajania potrzeb psychicznych i fizjologicznych dzieci.

- w terminie 02-04.06.2023r - Warsztaty z prowadzenia gospodarstwa domowego, które miały charakter wyjazdowy. Głównymi zagadnieniami były kwestie sprawnego prowadzenia gospodarstwa domowego. Uczestnicy zdobywali wiedze teoretyczną, która podlegała w takcie wyjazdu weryfikacji praktycznej. Były prowadzone zajęcia z gotowania w ramach których musieli wykazać się umiejętnością tworzenia menu dziennego, planowania zakupów oraz budżetu a także przygotowaniem zaplanowanych posiłków. Podsumowaniem tych warsztatów było samodzielne przygotowanie i podanie kolacji w formie grilla na którym przyrządzone zostały: kiełbaski, kaszanki, karkówka w marynacie oraz pieczonki. Dodatkowo w ramach tych zajęć uczyli się pracy w grupie, współpracy, zasad poprawnej komunikacji oraz delegowania.

Umiejętności, wiedza oraz doświadczenia zdobyte przez rodziny zastępcze, a przede wszystkim przez rodziców biologicznych, których dzieci aktualnie przebywają w pieczy zastępczej w przyszłości zaowocuje przywróceniem praw rodzicielskich, powrotem dziecka do rodziców oraz prawidłową opieką na dalsze lata.

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Myszkowie  po zrealizowaniu projektu pozyskało nowych przeszkolonych kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej, ponadto uważa, że dzięki realizacji Projektu relacje pomiędzy rodzinami zastępczymi, wychowankami umieszczonymi w pieczy zastępczej oraz dziećmi biologicznymi rodzin polepszyły się. Projekt pozwolił na pogłębienie ich więzi i pozytywnych relacji.




 

 

  bip  

 

   pfron  

 

 

 

   efs

                  E F S

 

         

       Powiat Myszkowski

 

 


 

            Mapa dojazdu

powered by Arisco