Powiarowe Centrum Pomocy Rodzinie w Myszkowie

O nasKontakt

 

 

 

W ramach projektu „Razem lepiej” został zrealizowany trening z prowadzenia gospodarstwa domowego dla rodziców biologicznych dzieci przebywających w pieczy zastępczej. Warsztaty miały charakter wyjazdowy i odbyły się w terminie 02-04.06.2023r. w Domu Wczasowym Benia w Rabce – Zdrój. W spotkaniach wzięło udział 7 osób. Zajęcia miały formę warsztatową. Głównymi zagadnieniami były kwestie sprawnego prowadzenia gospodarstwa domowego. Uczestnicy zdobywali wiedze teoretyczną, która podlegała w takcie wyjazdu weryfikacji praktycznej. Były prowadzone zajęcia z gotowania

w ramach których musieli wykazać się umiejętnością tworzenia menu dziennego, planowania zakupów oraz budżetu a także przygotowaniem zaplanowanych posiłków. Podsumowaniem tych warsztatów było samodzielne przygotowanie i podanie kolacji w formie grilla na którym przyrządzone zostały: kiełbaski, kaszanki, karkówka w marynacie oraz pieczonki. Dodatkowo w ramach tych zajęć uczyli się pracy w grupie, współpracy, zasad poprawnej komunikacji oraz delegowania. Wszystkie te umiejętności będą bardzo pomocne w ramach budowania poprawnych relacji w rodzinie. Kolejnym blokiem tematycznym było nabycie umiejętności dbania o porządek oraz samego sprzątania. Tu uczestnicy również najpierw pozyskali wiedzę teoretyczną gdzie poprzez burzę mózgów stworzyli plan zadań a następnie w praktyce wykonywali wskazane czynności. Podczas zajęć odbiorcy wietrzyli pościel, ścielili łóżka, układali ubrania, odkurzali pomieszczenia, myli naczynia. Jedynie kwestia prania została omówiona wyłącznie teoretycznie.

W trakcie wyjazdu wzmacniane były również umiejętności w zakresie pracy zespołowej, poprawnej komunikacji i współpracy poprzez ćwiczenia szkoleniowe. Każde z nich zakończone było omówieniem wniosków a także zebraniem wrażeń uczestników. Do najbardziej wiodących ćwiczeń zaliczyć można - „budowanie wieży z pianką” – wskazujące jak ważną rolę w życiu odgrywa komunikacja, podział ról oraz delegowanie zadań w zależności od możliwości. Pokazywało również rolę współpracy. Ta wiedza z powodzeniem może zostać wykorzystana przez uczestników do budowania relacji we własnych domach i angażowania wszystkich domowników do wspólnych zadań.

- „ przekładanie koca” – ćwiczenie to również pokazywało uczestnikom, że we wzajemnych relacjach najważniejsza jest komunikacja, współpraca oraz wzajemne wsparcie.

-„ Trasa z przeszkodami” – zadanie miało pokazać jak ważne w rodzinie jest zaufanie.

Bez niego niemożliwym jest pokonywanie trudności dnia codziennego oraz budowanie poczucia bezpieczeństwa wśród domowników.

Wszyscy uczestniczy w ramach spotkań wyjazdowych wymieniali się swoimi doświadczeniami, niejednokrotnie odwoływali się do swoich doświadczeń. Odbiorcy wzajemnie się wspierali, pomagali w zadaniach.

Na koniec pobytu wszyscy zgodnie uznali, że pozyskali bardzo duże korzyści ze zorganizowanych warsztatów. Niektórzy z uczestników nabyli nowe umiejętności, niektórzy utwierdzili się w przekonaniu, że pewne rzeczy robią prawidłowo. W opinii jednych i drugich istnieje przekonanie, że było warto.

 

Warsztaty z prowadzenia gospodarstwa.jpg
Warsztaty z prowadzenia gospodarstwa 1.jpg
Warsztaty z prowadzenia gospodarstwa 3.jpg
Warsztaty z prowadzenia gospodarstwa 2.jpg
Warsztaty z prowadzenia gospodarstwa 4.jpg
Warsztaty z prowadzenia gospodarstwa 5.jpg

 

 

  bip  

 

   pfron  

 

 

 

   efs

                  E F S

 

         

       Powiat Myszkowski

 

 


 

            Mapa dojazdu

powered by Arisco