Powiarowe Centrum Pomocy Rodzinie w Myszkowie

O nasKontakt

 

 

Sprawozdanie z realizacji Treningu kompetencji wychowawczych dla rodziców biologicznych realizowanego w ramach Projektu: „Razem lepiej” realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014 – 2020, Oś Priorytetowa IX, Włączenie społeczne, Działanie: 9.2. Dostępne i efektywne usługi społeczne i zdrowotne, Poddziałanie: 9.2.5. Rozwój usług społecznych przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Myszkowie”


W ramach projektu „Razem lepiej” został zrealizowany trening kompetencji wychowawczych dla rodziców biologicznych dzieci przebywających w pieczy zastępczej. Spotkania odbyły się w dniach w dniach 21.04.2023, 28.04.2023, 05.05.2023, 12.05.2023 w wymiarze czasowym po 5 godzin. W warsztatach wzięło udział 9 osób, był to ich drugi cykl spotkań w tym składzie co przełożyło się na dużą aktywność i otwartość w trakcie pracy. Zajęcia miały formę warsztatową, gdzie uczestnicy mieli przekazywaną zarówno wiedzę teoretyczną jak i poprzez ćwiczenia i pracę w grupach mogli doskonalić omawiane kwestie. W ramach zajęć teoretycznych omawiane były takie zagadnienia jak ” komunikacja i jak jej używać w relacji z dzieckiem: wyrażanie pochwał, konstruktywnej krytyki oraz radzenia sobie z konfliktami i złością”, „aktywne słuchanie”, „podzielność uwagi”, „ pomoc dzieciom w radzeniu sobie z emocjami”, „zachęcanie do samodzielności”, „ uwolnienie od grania ról” oraz „ jak karać bez kar”. Aby usystematyzować zdobywaną wiedzę uczestnicy odgrywali scenki sytuacyjne nawiązujące do poszczególnych tematów. Dodatkowo w ramach pracy warsztatowej wypełnili test osobowości aby lepiej poznać swoje mocne i słabe strony. Wykonywali ćwiczenie z tekstem w zakresie aktywnego słuchania i ilości informacji jaką można przekazywać jednorazowo oraz ćwiczenie z wykorzystaniem klocków aby zobaczyć jak ważną rolę w codziennym funkcjonowaniu odgrywa komunikacja, jaka jest rola pytań i dlaczego praca zespołowa w rodzinie jest taka ważna.

Wszyscy uczestniczy wymieniali się swoimi doświadczeniami, niejednokrotnie odwoływali się do swoich wspomnień z dzieciństwa i próbowali analizować jakie znane zachowania przenieśli do swoich domów i z jakich koniecznie chcieliby zrezygnować. Odbiorcy na zakończenie cyklu zgodnie stwierdzili, że pewne rzeczy muszą wprowadzić do swoich domów a z pewnych już korzystają i widzą ich pozytywne efekty sprzyjające budowaniu relacji z własnymi dziećmi.

 

 

  bip  

 

   pfron  

 

 

 

   efs

                  E F S

 

         

       Powiat Myszkowski

 

 


 

            Mapa dojazdu

powered by Arisco